Mobilné platobné aplikácie poskytnú nové, zaujímavé služby nad rámec bežných platieb

22/12/2015

Press Release Image

Na základe nášho prieskumu spotrebitelia preferujú platobné riešenia do mobilov poskytnuté ich bankami. Bankám na Slovensku a v Čechách chceme poskytnúť čo najviac informácií na vývoj a zavádzanie mobilných platieb tak, aby si ich riešenia klienti obľúbili a zároveň ich používali. Som presvedčený, že Slováci si v krátkej dobe mobilné platobné aplikácie obľúbia a budeme svedkami ich masového používania, tak ako tomu bolo pri uvedení mobilných platieb, kedy sa Slovensko stalo lídrom v tejto oblasti," hovorí Marcel Gajdoš, regionálny manažér Visa Europe pre Českú republiku a Slovensko.

Visa Europe práve pre lepšiu orientáciu vo svete mobilných platieb pripravila štúdiu o mobilných požiadavkách zákazníkov v strednej a východnej Európe. Práve na tomto základe bolo možné lepšie porozumieť očakávaniam a motívom spotrebiteľov prečo a ako chcú používať mobilné platobné aplikácie.

Podľa Gajdoša, štúdia jasne poukazuje na fakt, že spotrebitelia v prípade mobilných platobných technológií očakávajú oveľa širšiu paletu služieb ako len samotnú platobnú funkcionalitu.

V praktickom živote to znamená, že mobilná platobná aplikácia môže ponúknuť spotrebiteľovi okrem samotnej platby aj nákup na splátky. Na obrazovke svojho smartfónu uvidí spotrebiteľ všetky informácie, ktoré potrebuje, aby sa mohol rozhodnúť, či využije túto možnosť alebo nie - ako výška splátky a náklady na financovanie pre rôznu dobu splácania, následne potvrdí svoju voľbu. Veľmi podobná služba je už dostupná v Španielsku prostredníctvom banky BBVA.

Ďalšou možnou funkcionalitou je služba digitálnej darčekovej karty. Funguje to tak, že majiteľ mobilnej platobnej aplikácie pošle obdarovanému „mobilný voucher“, ktorý je možné použiť následne u akéhokoľvek obchodníka, ktorý akceptuje karty.