32 % Slovákov a Sloveniek je ochotných platiť za vianočné nákupy mobilným telefónom

30/11/2022

Press Release Image

30. november 2022 – Mobilné zariadenia sa stávajú samozrejmou súčasťou každodenného života a až 63 % slovenských respondentov ich používa aj na nakupovanie a platenie online. Zaujímajú sa aj o platenie mobilným telefónom v obchodoch - túto možnosť využívajú 3 z 10 Slovákov. Slovenskí spotrebitelia to oceňujú najmä preto, že je to rýchle, pohodlné a bezpečné. Ukazujú to výsledky štúdie Visa Mobile Payment Study 2022, ktorá pokrýva osem trhov strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska.

Keďže sa mobilné telefóny stávajú neodmysliteľnou súčasťou každodenného života, prirodzeným vývojom tohto trendu je aj ich využívanie na všetky činnosti súvisiace s nakupovaním. Podľa štúdie až 80 % slovenských spotrebiteľov pomocou svojich mobilov vyhľadáva zaujímavé produkty a služby, 68 % Slovákov a Sloveniek pomocou svojich mobilných zariadení produkty alebo služby objednáva a 72 % za ne týmto spôsobom aj platí. Tento posledný výsledok je porovnateľný s Chorvátmi (72 %) a Bulharmi (74 %). Najradšej používajú mobily na platenie online Rumuni (81 %). Slováci a Slovenky oceňujú online nakupovanie mobilom hlavne preto, že je to rýchle (39 %) a pohodlné (56 %). Aj na základe poznania týchto spotrebiteľských postojov prináša spoločnosť Visa spolu s partnermi riešenia, ktoré sú založené na týchto atribútoch, a ktoré možno využiť pri nakupovaní cez web, mobil, aplikáciu alebo iné pripojené zariadenie.

Mobilné telefóny, tablety a ďalšie pripojené zariadenia umožňujú nové spôsoby nakupovania a platieb v aplikáciách. Slovenky a Slováci sú ochotní pridať svoju kartu do aplikácií v kategóriách: e-shopové aplikácie (41 %), donáška jedla (33 %), cestovanie (26 %), streamovacie platformy (26 %). Štúdia tiež ukázala, že 80 % Slovákov vo veku 18 - 24 rokov si pridalo svoje platobné karty aspoň do jednej mobilnej aplikácie. Túto metódu okrem mladých Slovákov najčastejšie používajú mladí Rumuni (82 %) a Maďari (76 %).

Platba smartfónom v obchode už nie je novinkou

Rovnako ako v prípade online nakupovania si Slováci obľúbili bezkontaktné platby mobilmi i v obchodoch najmä preto, že sú pohodlné (60 %) a rýchle (52 %). Hoci len pred 12 rokmi sa používanie mobilného telefónu na platenie mohlo zdať ako futuristický sen, v súčasnosti mnohí spotrebitelia o tomto spôsobe platby vedia a 75 % slovenských respondentov pozná aspoň jedno riešenie tohto typu. Keďže mobilné peňaženky sú medzi spotrebiteľmi čoraz populárnejšie, je potrebné poskytovať im technológie, ktoré ich podporujú. Jedným z nich je tokenizácia, čo znamená, že keď niekto načíta údaje o svojej karte do mobilnej peňaženky, Visa ich nahradí jedinečným súborom čísel – tokenom.

"Ešte prednedávnom bolo nepravdepodobné, že by človek odišiel z domu bez peňaženky alebo platobnej karty. Dnes už je to však bežné nielen pre generáciu Z, či technologických nadšencov. Až 8 z 10 slovenských respondentov vo veku 45 - 54 rokov vie, že je možné platiť aj v obchodoch mobilom a 29 % z nich túto možnosť aj aktívne využíva," komentovala Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko. "V spoločnosti Visa veríme, že rozmanitosť spôsobov platby je cestou vpred. Preto naďalej poskytujeme spotrebiteľom a obchodníkom možnosť vybrať si, ako chcú platiť či prijímať platby. Okrem tradičných kariet umožňuje Visa aj platby prostredníctvom digitálnych zariadení ako sú mobily alebo inteligentné hodinky, a neustále prinášame inovácie, aby sme ponúkali nové metódy mobilných riešení, ktoré sú rýchle, pohodlné a bezpečné.“

Nastal čas hlavného nákupného obdobia. Prieskum spoločnosti Visa ukázal, že 32 % slovenských spotrebiteľov plánuje využívať mobilné platby pri vianočných nákupoch. Väčšina slovenských spotrebiteľov, ktorí bežne platia mobilnými zariadeniami to plánuje robiť aj počas vianočných nákupov.

Mobilné peňaženky v každom vrecku – čo tomu bráni?

Slovenskí spotrebitelia, ktorí platia mobilnými telefónmi pokladajú za výhodu tohto druhu platenia, že je pohodlné (60 % v prípade platieb v obchodoch, 56 % v prípade online nakupovania). Z prieskumu zároveň vyplynulo, že tí respondenti, ktorí sú zdržanliví k používaniu mobilov na platenie označujú obavy o bezpečnosť ako hlavnú prekážku pri používaní tejto metódy (21 % pri platbách v obchodoch, 15 % pri online platbách). Okrem toho 21 % slovenských spotrebiteľov, ktorí nepoužívajú mobilné platby, ale vedia o nich, sa domnieva, že môže byť zložité nastaviť si v telefóne toto riešenie.

"Mobilné platby, či už v kamenných obchodoch alebo online, sú jedným z najbezpečnejších spôsobov platenia. Všetky platby Visa uskutočnené pomocou mobilu, smart hodiniek alebo tabletu sú chránené rovnako ako akákoľvek iná transakcia kartou Visa. Rozhodujúce je, že keď niekto vloží údaje o svojej karte do mobilnej peňaženky vo svojom zariadení, Visa nahradí jeho údaje jedinečným súborom čísel. Táto technológia sa nazýva tokenizácia a poskytuje ďalšiu úroveň zabezpečenia," zdôrazňuje Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko. "Z pohľadu spotrebiteľa je dôležité, aby boli platby bezpečné, pohodlné a ľahko použiteľné aj pre tých, ktorí majú iba základné zručnosti pri používaní mobilných zariadení. Dnes je platenie pomocou mobilu jednoduché a pridanie karty Visa do mobilného zariadenia, ktoré to podporuje, trvá len chvíľu. "

V dnešnej dobe však už mobilné telefóny na platby nemusia používať len spotrebitelia. Funkcia Tap to Phone zmenila spôsob, akým môžu malí obchodníci a poskytovatelia služieb transakcie prijímať. Predajcovia si jednoducho stiahnu aplikáciu do svojich mobilov a môžu okamžite začať prijímať bezkontaktné platby bezpečne, bezdotykovo a pohodlne pre zákazníkov. Štúdia ukazuje, že až 50 % Slovákov a Sloveniek by bolo ochotných zaplatiť priložením svojho mobilu na mobil predajcu, ktorý slúži ako platobný terminál.

Ako platiť mobilom?

  1. Svoju kartu Visa dokážete pridať do zariadenia podporujúceho platby (mobil alebo inteligentné hodinky) v niekoľkých jednoduchých krokoch.
  2. Keď ste v obchode, stačí zariadenie podržať nad terminálom. Vopred však potvrdíte platbu odtlačkom prsta alebo necháte telefón naskenovať svoju tvár.
  3. Všetky platobné terminály na Slovensku akceptujú bezkontaktné platby, takže sa nemusíte obávať, že by ste túto možnosť nemohli využiť.

Mobilným zariadením môžete platiť aj v aplikáciách alebo v internetových obchodoch. Aj v tomto prípade budete potrebovať aj skenovanie tváre alebo odtlačok prsta na autorizáciu. Avšak celý proces trvá len chvíľu.

O štúdii:

Visa CEE Mobile Payments Study 2022 pokrýva Poľsko, Českú republiku, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko a Chorvátsko. Štúdiu uskutočnila prieskumná agentúra Kantar v októbri 2022 s použitím metodológie CAWI na celkovej vzorke 1 000 respondentov vo veku 18 – 65 rokov v každej krajine.