Digitálne platby v zahraničí počas leta uprednostní 8 z 10 Slovákov

17/06/2024

Press Release Image
  • 8 z 10 Slovákov preferuje počas letného pobytu v zahraničí digitálne platby
  • Preferovanou zahraničnou destináciou pre leto 2024 je Česká republika
  • Slováci plánujú na dovolenke minúť od 200 do 800 eur
  • Viac ako polovica Slovákov preferuje cestovanie na vlastnú päsť
  • Pätina Slovákov plánuje na dovolenke platiť smartfónom

Bratislava, 17. júna 2024 – Takmer polovica Slovákov sa tento rok na dovolenku vyberie do zahraničia a väčšina z nich tak spraví na vlastnú päsť. V priemere plánujeme dovolenkovať v letných mesiacoch 8 dní, pričom výdavkový rozpočet odhadujeme na 200 až 800 eur. A to, že Slováci majú vzťah k inováciám a digitálnym platbám dokazuje aj to, že až 8 z 10 z nás na dovolenke zaplatí kartou, mobilom alebo hodinkami. Vyplýva to z aktuálnej štúdie Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024, ktorá zahŕňa sedem trhov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

Ako ukazuje najnovšia štúdia Visa, význam digitálnych platieb medzi spotrebiteľmi v strednej a východnej Európe rastie. Respondenti z tohto regiónu stále častejšie v dovolenkovej destinácii využívajú digitálne platby, pričom kartou, smartfónom a hodinkami platí až 78 % dovolenkárov.

Oproti minulému roku je to nárast o 1%, zo sledovaných krajín sú na tom lepšie len Česi (81 %), Rumuni (83 %) a Maďari (84 %).

Spotrebitelia očakávajú vysoko personalizovaný, intuitívny a bezproblémový platobný zážitok – taký, aký im umožňuje spravovať svoje financie spôsobom, ktorý najlepšie vyhovuje ich individuálnym potrebám, či už kupujú kávu, rezervujú dovolenku alebo žiadajú o pôžičku. Preto Visa neustále inovuje, aby nové a budúce platobné metódy a kanály boli lepšie a dostupnejšie pre všetkých, čo zaisťuje rýchle, pohodlné a bezpečné platby v zahraničí rovnako ako doma. Slováci na používaní platobných kariet v zahraničí vnímajú hlavne výhody ich použitia ako sú rýchlosť (74 %) a bezpečnosť (43 %). Podľa štúdie Visa najmä mladí Slováci oceňujú mobilné platby, pričom rovná tretina respondentov vo veku 18-34 rokov plánuje platiť smartfónom alebo hodinkami.

Chuť cestovať neklesá

Dovolenky chtivých Slovákov je stále dosť a až 43 % z nich chce dovolenku tráviť v zahraničí. Z pomysleného trónu bola zosadená typická jadranská destinácia, pretože až 34 % Slovákov chce prekvapivo v lete vycestovať do susedného Česka. Až za ním potom nasleduje minuloročný víťaz Chorvátsko nasledované Talianskom. Mimo Európy je najväčší záujem o Egypt, Thajsko, Tunisko a Maroko (52%). Vycestovaniu praje aj zníženie inflácie. Na základe tohto parametra klesol počet dovolenkárov, ktorých dovolenkové plány boli ovplyvnené infláciou z 24% na 17%. Dokonca dva až trikrát počas leta plánuje ísť do zahraničia 56% Slovákov.

„Návrat k cestovaniu či dlhším dovolenkám naznačuje, že u slovenských spotrebiteľov narastá pocit istoty. Posilnia sa tak viaceré oblasti, vrátane turizmu,“ uviedla Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko.

Výdaje a preferencie

Dovolenkový rozpočet sa bude u slovenského turistu toto leto pohybovať v rozmedzí 200 až 800 eur (43%) a v priemere na dovolenke strávi 8 dní. Prístup k leňošeniu má každý človek iný, Slováci však preferujú oddych (70%), prehliadku pamiatok (49%) a aktívne trávene času (17%).

Turisti sa najviac chystajú minúť na jedlo, nápoje, zábavu a suveníry, pričom platiť digitálne budú najmä v reštauráciách, obchodoch a múzeách.

S nárastom e-commerce narastá aj naša ochota kupovať množstvo rôznych produktov a služieb online. Neprekvapuje preto fakt, že online platíme aj za dovolenky. 56% Slovákov bude cestovať samostatne, teda bez cestoviek a na vlastnú päsť a 64% si samo zabezpečí ubytovanie, pričom najpreferovanejšou možnosťou platby za tieto služby je platba kartou. 39 % ľudí si zvolí ako cestovanie dovolenkový balíček pričom 26 % takýchto zájazdov sa kupuje online pomocou agregátorových platforiem, 39 % prostredníctvom webovej stránky cestovnej kancelárie.

Totálnymi predátormi digitálnych platieb sú neprekvapivo mladí ľudia, pričom dovolenku online si kúpi 95 % mladých ľudí vo veku 18 – 25 rokov a kartou či digitálnou peňaženkou za ne zapltí 89 % z nich. V priemere sa ale napríklad platiť mobilom chystá každý piaty Slovák.

„Náš prieskum ukazuje, že jednou z najobľúbenejších foriem platenia, a to aj na dovolenke v zahraničí, je platba mobilnou peňaženkou, ktorá je podporovaná technológiami a systémami Visa. Keď užívateľ v digitálnej peňaženke alebo v mobile zadá údaje zo svojej karty, Visa ich okamžite nahradí jedinečným súborom náhodných číslic – tokenom. Táto technológia, známa ako tokenizácia, poskytuje ďalšiu úroveň bezpečnosti. S Visa sú spotrebitelia chránení pred podvodmi, stratou, či odcudzením karty, pretože majú v prípade problémov nárok na vrátenie peňazí,“ uviedla Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko.

Užitočné tipy Visa pre cesty do zahraničia

Platby v zahraničí

V prípade platby kartou Visa alebo pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí si cestujúci môžu zvoliť platbu v miestnej alebo lokálnej mene. Výber lokálnej meny často znamená výhodnejší výmenný kurz.

Výhodné výmenné kurzy

Platby kartou Visa sú v zahraničí často finančne výhodnejšie ako nákup cudzej meny v zmenárni.

Dobrý pocit bez stresu

S jednoduchými a bezproblémovými platbami s Visa odpadá akýkoľvek stres, pretože tak ako domáce, aj zahraničné platby sú zabezpečené množstvom rôznych metód.

Bezpečnosť

Visa platby v zahraničí sú proti podvodom zabezpečené vyspelými technológiami rovnako ako platby doma. Platby sú preto bezpečné bez ohľadu na to, kde sa uskutočňujú.

Široká akceptačná sieť

Platby s Visa sú jednoduché a dostupné kdekoľvek na svete, vo viac ako 100 miliónoch obchodoch a na viac ako 200 trhoch – všade, kde nájdete logo spoločnosti Visa.