Druhý ročník grantového programu Visa She’s Next priniesol tri nové víťazky
Visa She's Next je grantový program na podporu žien - podnikateliek. Tri podnikateľky mali aj tento rok možnosť získať grant vo výške 5 500€ a mentoring od odborníkov z praxe.
Iniciatíva bola realizovaná v spolupráci s organizáciou Pontis Impact.
Na slávnostnom galavečeri 14. mája sme vyhlásili výherkyne druhého ročníka!
Príbehy výherkýň Visa She's Next 2024
Zuzana a Ivana Jančové, Sestry Jančové
Sestry Jančové sú prvé ženy, ktoré sa aktívne venujú komiksovej tvorbe. Už od malička boli fanúšičkami filmov a seriálov od Marvelu, avšak k tvorbe komiksov sa dostali až na vysokej škole. Zuzana kreslila superhrdinov a Ivana písala poviedky, čím bolo ešte ľahšie rozdeliť ich úlohy pri tvorbe komiksov. Sestry vytvorili už niekoľko komiksov a v každom zo svojich príbehov sa venujú dôležitým spoločenským témam ako napríklad ekológia či diskriminácia, čím vnášajú komiksom pridanú hodnotu. Na komiksoch spolupracovali už aj so známymi osobnosťami ako Thomas Puskailer, ktorý im pomohol s ich prvým dlhším komiksom Eco&Tank. Najnovšie sestry vytvorili komiksy do Čítanky pre štvrtákov a nenáročnou formou pomáhajú vzdelávať deti a mládež po celom Slovensku.
Martina Matejíčková, Kakaw Co+
Martina si otvorila prvú kakaotériu na Slovensku. Tento plán vymyslela ešte v Mexiku, pretože sa jej nepáčili nespravodlivé podmienky v kávovom a kakaovom priemysle a ťažký život farmárov. Kakaw Co+ sa zaoberá odrodovým kakaom a rôznymi kakaovými produktami. Produkty si Martina vyberá na plantážach v Kolumbii, Peru a Ekvádore a následne ich dováža na Slovensko, kde ich distribuuje. Cieľom vytvorenia sociálneho podniku bolo zabezpečiť spravodlivé pracovné podmienky pre farmárov a zároveň integrovať ľudí so zdravotným postihnutím na Slovensku do voľného trhu práce a spoločnosti ako takej.
Mgr. Viera Staviarska, Lekáreň pre zvieratá
Viera nemala ľahký rozbeh – bojovala s rakovinou avšak aj napriek tomu sa zaslúžila o založenie online lekárne pre zvieratá. Viera je známa svojou oddanosťou k zvieratám a kvalitným poradenstvom o výžive, zdravotnej starostlivosti a odbúravaní environmentálnej záťaže, ktoré poškodzuje zdravie a skracuje život malých zvierat. Jej lekáreň poskytuje širokú škálu len dôsledne overených liekov, nutraceutík a doplnkov pre domáce zvieratá s najvyššími certifikátmi kvality výroby. Chovateľský kampus a Lekáreň pre zvieratá sú aj miestom, kde majitelia zvierat môžu získať odborné poradenstvo a podporu pre svojich miláčikov. Spája sa tu názor odborníkov z rôznych oblastí, kde vyvracajú hoaxy a mýty a ponúkajú racionálny holistický pohľad na spolužitie psov a ľudí. Tento komplex služieb má napĺňať krédo svojej zakladateľky – zvýšiť šancu domácich miláčikov na zdravý a plnohodnotný život.
Príbehy výherkýň Visa She's Next 2023
Katalin Papp Vargha, Chocomaze
Nápad otvoriť si vlastnú čokoládovňu prišiel ešte počas jej štúdia v Budapešti. Katalin sa inšpirovala manufaktúrami, ktoré tam zažívali v tom čase rozkvet. Nadchla sa pre myšlienku vlastnej čokoládovne. Vrátila sa na Slovensko, urobila si prieskum a o rok na to už držala v ruke svoju prvú vlastnú čokoládu.
Chocomaze je čokoládovňou, v ktorej medzi prvými začali pridávať do čokolád ešte vtedy neznáme lyofilizované ovocie, kde si môžete dopriať čokoládu podľa vlastnej chuti alebo si ju nechať ozdobiť fotkami z jedlých farieb. Čokoládovňa vyrába unikátne produkty založené na jedinečných spoluprácach. Na svoje čokolády používa výhradne recyklovateľné obaly. Dnes je čokoládovňa malou rodinnou firmou, kde okrem zakladateľky Katalin pracuje aj jej otec.
Anna Brňáková, Zdravotná podprsenka
Kľúčovým pre začiatok podnikania bola pre Annu materská dovolenka, kedy mala dostatok priestoru premýšľať a hľadať “medzeru na trhu“. Jej motivácia však mala aj “vznešenejší” charakter, nakoľko sa podujala na predaj špeciálnych zdravotných podprseniek pre ženy s ochorením rakoviny prsníka a po mastektómii, usilujúcich sa o plnohodnotný život. Na slovenskom trhu neexistuje podobná spoločnosť.
Vo svojom podnikaní vidí Anna aj hlbší zmysel, a preto sa rozhodla pomáhať aj konzultačne, venuje sa každej žene individuálne, odporúča a odovzdáva všetky informácie, ktoré môžu konkrétnej žene pomôcť. Prvú predajňu otvorila Zdravotná podprsenka v Piešťanoch a o 2 roky na to sa presunula do Bratislavy, kde sídli dodnes. Spolupracuje so svetovými výrobcami protetickej bielizne, prsníkových epitéz, protetických plaviek, šiat, oblečenia a šatiek, vhodných počas liečby.
Lenka Zámečníková, Paatchi
Zakladateľkou Paatchi je Lenka, ktorá po materskej dovolenke pretavila svoju ekologickú ideu trvácnych a hygienických návlekov na topánky pre školy a škôlky či iné zariadenia, kde sa návleky používajú, do reálnej podoby. Začala s hľadaním a testovaním trvanlivého, odolného a nepremokavého materiálu. Vo svojom zámere si zaumienila podporovať a vytvárať pracovné miesta pre mamy ako ona, čo má silný sociálny rozmer, keďže podporuje matky a vytvára im flexibilné, príjemné pracovné prostredie skĺbiteľné s výchovou detí.
Zriadila si svoj prvý e-shop a rozbehla predaj. Postupne sa začala presúvať aj na trhy v zahraničí a inovovala produkty spolu s výrobnými procesmi. Výsledkom sú kvalitné, ekologické a hravé pestrofarebné návleky, ktoré cenou konkurujú jednorazovým igelitovým návlekom, zvyšujú hygienický štandard a zároveň výrazne redukujú plastový odpad.